Objawy zapalenia układu moczowego

Kiedy zauważysz u siebie jeden z opisanych niżej objawów, możesz podejrzewać, że dotknęło cię zakażenie układu moczowego:

  • częstomocz,
  • oddawanie moczu w nocy,
  • dyskomfort, pieczenie, ból w trakcie oddawania moczu,
  • nagła konieczność oddania moczu,
  • zmieniony zapach moczu,
  • krwiste zabarwienie moczu,
  • bóle podbrzusza.

Ważnym sygnałem jest częsta potrzeba oddawania moczu, czasem nawet w nocy. Często nie kojarzymy częstomoczu z zapaleniem dróg moczowych, zrzucając go na wypicie zbyt dużej ilości płynów. Tymczasem częste oddawanie moczu, zwłaszcza w małych ilościach, może świadczyć o chorobie.

Wyraźnym i dokuczliwym objawem infekcji jest też pieczenie i dyskomfort przy oddawaniu moczu. Zdarza się, że jest to ignorowane, bowiem składamy je na karb podrażnienia lub otarcia. Jeżeli jednak występuje ono łącznie z silnym parciem na pęcherz, a także z niemożliwością oddania moczu, to podejrzewać można zakażenie.

W niektórych przypadkach sygnałami zapalenia układu moczowego może być nawet silny ból przy oddawaniu moczu, nietypowe zabarwienie lub zapach moczu.

Objawy zapalenia są uciążliwe, ale bywają bagatelizowane, jednak ważne jest, by reagować już przy pierwszych objawach infekcji i podjąć odpowiednie leczenie. W aptece dostępne są leki bez recepty, które zawierają nitrofurantoinę, która znana jest pod potoczną nazwą furagina. Substancja ta ogranicza wzrost i namnażanie się bakterii powodujących zakażenie.

Nieleczone zapalenie układu moczowego może spowodować odmiedniczkowe zapalenie nerek, które objawia się silnym bólem w okolicy lędźwiowej, a także wysoką temperaturą, dreszczami i pojawieniem się wymiotów. Niezbędna jest wtedy szybka konsultacja lekarska.


Jak sobie pomóc?

Jak stosować Furaginum US Pharmacia?

Zobacz także

Przyczyny

Co wywołuje infekcje

Więcej

Objawy

Jak rozpoznać zapalenie

Więcej